راه اندازی محیط Windows Sandbox در ویندوز ۱۰ — از صفر تا صدتعداد بازدید ها:
0

مایکروسافت به طور مرتب قابلیت‌های جدید و هیجان‌انگیزی به ویندوز 10 اضافه می‌کند. همه این قابلیت‌ها مورد استفاده عموم نیستند. بسیاری از آن‌ها در زمان عرضه مورد استقبال گسترده قرار نمی‌گیرند. با این حال، احتمالاً معرفی محیط Windows Sandbox در ویندوز 10 علاقه خیل زیادی را بر خواهد انگیخت.

تا قبل از این ما می‌توانستیم با استفاده از ابزارهای شخص ثالث، یک سندباکس در ویندوز راه‌اندازی کنیم. داشتن یک ابزار یکپارچه احتمالاً آسان‌تر و ایمن‌تر از گزینه‌های جایگزین است. در این مقاله با شیوه راه‌اندازی محیط Windows Sandbox در ویندوز 10 آشنا می‌شویم.

Windows Sandbox چیست؟

Windows Sandbox یک محیط دسکتاپ مجازی موقت است. زمانی که Windows Sandbox را اجرا می‌کنیم در واقع یک نسخه پاک از سیستم عامل را اجرا می‌کنیم و فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شوند تأثیری روی بخش‌های دیگر سیستم نخواهند داشت.

از این رو Windows Sandbox یک محیط امن است که در آن می‌توان هر نرم‌افزاری را پیش از نصب روی دستگاه اصلی تست کرد. هنگامی که سندباکس را می‌بندید، هر فعالیتی پیش از بازگشت به ماشین میزبان تخریب می‌شود.

طرز کار Windows Sandbox چگونه است؟

مایکروسافت از چندین ابزار برای خلق Windows Sandbox استفاده کرده است.

  • تولید ایمیج دینامیک – Windows Sandbox یک ایمیج از سیستم عامل کنونی در ماشین مجازی کپی می‌کند. محیط Windows Sandbox همواره از یک نسخه جدید و پاک ویندوز 10 به همراه آخرین به‌روزرسانی‌ها استفاده می‌کند. اما لازم نیست که یک کپی اضافی از سیستم عامل ذخیره کنید تا مانند دیگر نرم‌افزارهای مجازی‌سازی بتوانید آن را بوت کنید.
  • مدیریت حافظه هوشمند – ماشین‌های مجازی می‌توانند منابع سنگینی مصرف کنند و ماشین میزبان ممکن است وادار شود تا سخت‌افزار را به اشتراک بگذارد. Windows Sandbox از مدیریت حافظه هوشمند برای تخصیص دینامیک حافظه بین میزبان و سندباکس استفاده می‌کند تا مطمئن شود که میزبان بیش از حد کُند نمی‌شود.
  • اسنپ‌شات و کلون – Windows Sandbox از دو فناوری مرسوم مجازی‌سازی به نام اسنپ‌شات و کلون استفاده می‌کند تا بارگذاری روی سیستم میزبان را تسهیل کند. اسنپ‌شات به Windows Sandbox امکان بوت یک‌باره محیط را می‌دهد و سپس حافظه، CPU و حالت دستگاه را روی دیسک ذخیره می‌کند. ازاینجا به بعد آن محیط را می‌توان از دیسک بوت کرد و دیگر لازم نیست که هر بار وهله جدیدی از سندباکس بوت شود.

Windows Sandbox همچنین از مجازی‌سازی گرافیک بهبودیافته برای یکپارچه‌سازی تجربه بازتاب میزبان روی محیط سندباکس بهره می‌گیرد.

آیا می‌توانیم Windows Sandbox را هم اینک اجرا کنیم؟

Windows Sandbox در حال حاضر برای ویندوز 10 پرو یا اینترپرایز که Insider Preview build 18305 یا بالاتر را اجرا می‌کنند و یا آپدیت می 2019 ویندوز 10 و بعدتر عرضه شده است. متأسفانه کاربران ویندوز 10 نسخه Home به Windows Sandbox دسترسی ندارند.

همچنین برای اجرای Windows Sandbox به موارد زیر نیاز دارید:

  • یک پردازنده 64 بیتی.
  • فعال‌سازی مجازی‌سازی در بایوس سیستم.
  • کمینه 4 گیگابایت رم (مایکروسافت 8 گیگابایت را پیشنهاد می‌کند).
  • دست کم 1 گیگابایت فضای آزاد دیسک (مایکروسافت استفاده از SSD را پیشنهاد می‌کند).
  • دست کم 2 هسته CPU (مایکروسافت چهار هسته را به همراه hyperthreading پیشنهاد می‌کند).

بررسی فعال‌سازی مجازی‌سازی در بایوس سیستم

پیش از آن که برای فعال‌سازی مجازی‌سازی وارد بایوس سیستم شویم باید بررسی کنیم که آیا هم اینک فعال شده است یا نه. به این منظور عبارت task را در جستجوی منوی استارت وارد کنید و بالاترین گزینه ظاهر شده یعنی Task Manager را انتخاب کنید. در این ابزار به زبانه Performance بروید. روبروی گزینه Virtualization، آن را Enabled و یا Disable خواهید یافت.

Windows Sandbox

اگر مجازی‌سازی غیرفعال باشد، باید آن را در بایوس سیستم فعال کنید. پس از فعال کردن این گزینه در بایوس، سیستم را ری‌استارت کنید.

فعال‌سازی Hyper-V و قابلیت Windows Sandbox

در این مرحله باید بررسی کنیم که Microsoft Hyper-V اجرا شده باشد. Hyper-V یک ابزار مجازی‌سازی از ویندوز سرور است که داخل ویندوز قرار دارد. در این مورد Hyper-V برای ایجاد Windows Sandbox استفاده می‌شود و از این رو باید پیش از ادامه کار آن را فعال کنیم.

Windows Sandbox

عبارت windows features را در نوار جستجوی منوی استارت وارد کنید و بالاترین گزینه را انتخاب کنید. به سمت پایین اسکرول کنید تا به Hyper-V برسید و تیک آن را بزنید. بدین ترتیب گزینه‌های تودرتو به صورت خودکار تیک می‌خورند. روی OK کلیک کرده و سیستم را ری‌استارت کنید.

دسترسی به Windows Sandbox

پس از آن که ویندوز ری‌استارت شد، عبارت Windows Sandbox را در نوار جستجوی منوی استارت وارد کنید. به این ترتیب Windows Sandbox در نتایج ظاهر می‌شود. Windows Sandbox را باز کنید.

Windows Sandbox

هر بار که Windows Sandbox را باز کنید، نسخه پاکی از انتشار کنونی ویندوز باز می‌شود. این نسخه همواره با آپدیت سیستم میزبان به‌روز می‌شود.

زمانی که کارتان با Windows Sandbox به پایان رسید، می‌توانید اپلیکیشن مربوطه را به سادگی ببندید. با این کار هر تغییراتی که در سیستم عامل اجرا شده در Windows Sandbox وارد کرده باشید به طور دائمی ناپدید خواهند شد.

اجرای Windows Sandbox درون یک ماشین مجازی

اگر تلاش می‌کنید از Windows Sandbox در ماشین مجازی استفاده کنید، یک گام دیگر هست که باید اجرا نمایید. شما می‌بایست سیستم را طوری تنظیم کنید که امکان nested virtualization وجود داشته باشد. این امکان یک محیط مجازی را درون محیط مجازی دیگر اجرا می‌کند.

در ماشین مجازی عبارت powershell را در نوار جستجوی منوی استارت وارد کنید و روی گزینه‌ای که ظاهرمی شود راست-کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید. اینک دستور زیر را وارد کنید:

Set-VMProcessor -VMName <VMName> -ExposeVirtualizationExtensions $true

به جای <VMName> نام ماشین مجازی که می‌خواهید اجرا کنید را وارد نمایید.

ماشین مجازی را ری‌استارت کنید. پس از ری‌استارت کردن، گزینه Windows Sandbox در منوی استارت ظاهر خواهد شد.

اجرای Windows Sandbox روی ویندوز 10 Home

پیش‌تر گفتیم که امکان اجرای Windows Sandbox روی ویندوز 10 Home وجود ندارد. این گفته درست است و به صورت پیش‌فرض امکان انجام این کار وجود ندارد. اما یک وصله از سوی تیم Deskmodder توسعه یافته است که به کاربران ویندوز 10 نسخه خانگی امکان می‌دهد که از Windows Sandbox استفاده کنند.

توجه داشته باشید که استفاده از این وصله (+) پیشنهاد نمی‌شود و ممکن است موجب عواقب ناخواسته‌ای روی سیستم شود. اگر می‌خواهید Windows Sandbox را روی ویندوز 10 نسخه Home تست کنید پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز یک نسخه پشتیبان از سیستم بگیرید.

سخن پایانی

اگر امکانش را دارید Windows Sandbox را امتحان کنید. آپدیت می 2019 ویندوز 10 هنوز در اختیار اغلب کاربران این نسخه از ویندوز قرار نگرفته است. دریافت و نصب این آپدیت بزرگ به مدت زمانی نیاز دارد، اما زمانی که نصب شد، می‌توانید از Windows Sandbox استفاده کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

telegram
twitter